Model Sanayi Merkezi İşletmelere Fırsat Sunacak

Model Sanayi Merkezi Kapaklı projesinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. NET İnşaat Danışmanlık Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yaman, “İşini büyütmek isteyen bütün işletmelere fırsat sunuyoruz. Projeyle 20 bin istihdam sağlanacak” diyor.

İhracat kapasitesini artıracak

”Model Sanayi Merkezi Kapaklı, benzer faaliyette bulunan şirketlerin aynı coğrafi yerleşke içinde bulunmasını sağlarken, lokasyonu gereği uluslararası pazara erişimde büyük kolaylık sunuyor. Model Sanayi Merkezi Kapaklı’daki imkanlar sayesinde uluslararası pazara hitap eden işletmeler ihracat kapasitesini artıracak. Ayrıca, dış pazarlara henüz girmemiş olan şirketlere ihracat sürecinin her aşamasında yardımcı olunabilecek. Ayrıca Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak olan Demir Yolu Projesi’nin yapımı hızla devam ediyor. Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule hattında taşınan yükün yıllık 1,5 milyon tondan 9,6 milyon tona ulaşması hedefleniyor.”

Temel atma töreni 2020 yılının Ekim ayında gerçekleşen, Nadir Metal Rafineri ve NET İnşaat ortaklığında kurulmuş olan Inno Gayrimenkul yönetiminde hayata geçirilen Model Sanayi Merkezi Kapaklı projesi yükselmeye devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar tamamlanması hedeflenen ve işletmelere önemli fırsatlar sunması beklenen proje ile sağlanacak istihdamın 20 bine ulaşacağı öngörülüyor. NET İnşaat Danışmanlık Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yaman, hem projenin işletmelere ve bölgeye sağlayacağı fırsatları hem de sektörün geleceğine dair öngörülerini anlattı.

Model Sanayi Merkezi Kapaklı ne kadarlık alana inşa ediliyor?
Kısaca proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bölgede yüksek istihdam ve çalışma hayatına önemli katkı sağlayacak Model Sanayi Merkezi Kapaklı, 100 metrekareden 11 bin metrekareye kadar alternatifler sunarken, yaklaşık 50 bin metrekarelik alan içerisinde beş ayrı blok olarak inşa ediliyor. İsteğe bağlı iç tasarımı tamamlanmış veya işletmelere uygun olarak kolay tasarlanabilecek şekilde hayata geçen yapısıyla ister imalat ister depolama ister ofis olarak kullanılabilecek alanlardan oluşuyor.
İşletmelere ne gibi fırsatlar sunacaksınız? Model Sanayi Merkezi Kapaklı ile işini büyütmek isteyen bütün işletmelere cezbedici imkanlar sağlıyoruz. En önemli özelliklerinden biri olan 12 metre tavan yüksekliği, 9,5 metre genişliği ile sanayi ve depolamaya ciddi oranda katkı sağlarken; tır girişlerinde ve yük indirmelerinde işletme müşterilerine büyük avantaj sunuyoruz. Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın planında farklı büyüklüklerde dükkanlar, atölyeler ve uygulama alanları bulunurken; mimarlarımız üretim ve depolama hizmeti veren şirketlerin de tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sanayi merkezinin projesini hazırladı. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı ticaretine en kolay ulaşım imkanı sağlayan Model Sanayi Merkezi Kapaklı, lokasyonu ile de birçok avantajı elinde bulunduruyor.

Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın bölgeye ne gibi katkıları olacak?
Bir sanayi sitesindeki tüm beklentileri karşılayacak olan Model Sanayi Merkezi Kapaklı’nın bölge ekonomisi için çok önemli bir atılım olduğunu düşünüyoruz. Pandeminin göçü yavaşlatmasına rağmen Kapaklı hâlâ Trakya’da en fazla göç alan ilçelerin başında geliyor. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Kapaklı, bizlerin de hedefinde olan yeni projelerimizle bir cazibe merkezi olma yönünde hızla ilerliyor.